Dłoń od innego człowieka pozwala biorcy przeszczepu, Donaldowi Rickelmanowi, trzymać przedmioty i czuć dotyk. Dłoń od innego człowieka pozwala biorcy przeszczepu, Donaldowi Rickelmanowi, trzymać przedmioty i czuć dotyk. Zdjęcie Lyndon French
Człowiek

Przestrajanie mózgu

Subtelny proces przestrajaniaIlustracja David Cheney Subtelny proces przestrajania
Czego na jego temat uczą nas przeszczepy dłoni

W lutym 1964 roku Roberto Gilbert Elizalde, chirurg wyszkolony w Mayo Clinic, a pracujący w Guayaquil w Ekwadorze, znalazł idealnego kandydata do przeprowadzenia radykalnego zabiegu, opracowywanego w jego laboratorium. Julio Luna był 28-letnim marynarzem, który stracił prawą dłoń na skutek wybuchu granatu. Gilbert Elizalde, zainspirowany skutecznym przeszczepieniem w Stanach Zjednoczonych nerki pobranej ze zwłok, chciał zastąpić brakującą kończynę Luny ręką pobraną od dawcy.

Przez dziewięć długich godzin Gilbert Elizalde ze swoim zespołem pracowali nad przygotowaniem uszkodzonej kończyny Luny, a następnie umiejętnie połączyli jego kości, ścięgna, naczynia krwionośne, mięśnie i skórę z przedramieniem robotnika, który zmarł z powodu krwawienia z wrzodu żołądka.

Świat Nauki 1.2021 (300353) z dnia 01.01.2021; Neuroplastyczność; s. 52
Reklama