Odważanie złota w Diwalwal na Filipinach. W tej części świata to jedna z najbardziej dochodowych kopalń poza prawem. Odważanie złota w Diwalwal na Filipinach. W tej części świata to jedna z najbardziej dochodowych kopalń poza prawem. Reuters/Forum
Człowiek

Złoto: czym grozi jego nowa gorączka

Likwidacja nielegalnej kopalni złota przez peruwiańską policję. Region Madre de Dios (2015).Reuters/Forum Likwidacja nielegalnej kopalni złota przez peruwiańską policję. Region Madre de Dios (2015).
Każdego dnia dziesiątki tysięcy osób przekopują ziemię i koryta rzek w poszukiwaniu drobinek złotego kruszcu. Świat ogarnęła nowa gorączka złota.

Prowizoryczne budy postawione w dżungli nieopodal peruwiańskiego miasteczka La Rinconada kilka lat temu stały się domem dla kilkudziesięciu śmiałków z całego kraju. Kiedy gruchnęła wieść, że można tu znaleźć złoto, na miejsce zaczęli zjeżdżać amatorzy szybkiego zarobku: poszukiwacze przygód, dłużnicy, złodzieje – szeroki przekrój społeczeństwa. Miejscowi nazywają ich garimpeiros. Stałych mieszkańców jest tu jak na lekarstwo, bo trudne warunki prowokują dużą rotację, ale co rusz ściągają nowi.

Wiedza i Życie 11/2021 (1043) z dnia 01.11.2021; Przemysł; s. 36