Statek pasażerski MS Roald Amundsen należący do norweskiej firmy Hurtigruten podczas rejsu antarktycznego. Statek pasażerski MS Roald Amundsen należący do norweskiej firmy Hurtigruten podczas rejsu antarktycznego. Andrea Klaussner/Hurtigruten
Człowiek

Antarktyda: jak ją chronić przed turystami

Antarktyda widziana z orbity okołoziemskiej. Satelitarne zdjęcie trójwymiarowe opracowane przez ekspertów z NASA.Shutterstock Antarktyda widziana z orbity okołoziemskiej. Satelitarne zdjęcie trójwymiarowe opracowane przez ekspertów z NASA.
Na Antarktydzie i wokół niej właśnie startuje wiosna. Wraz z nią w tej okołobiegunowej krainie zaczyna się ruch – powracają zwierzęta i turyści. Coraz więcej turystów.

Szanowni państwo, witamy na pokładzie samolotu odrzutowego Gulfstream G550. Za chwilę wystartujemy z lotniska w Kapsztadzie w Republice Południowej Afryki i obierzemy kurs w stronę Antarktydy. Polecimy ku niej z prędkością ponad 900 km/h na wysokości ok. 12 km. 5 godz. później, po pokonaniu 4218 km, wylądujemy na prywatnym pasie lodowym Wolf’s Fang, położonym na wysokości 1127 m n.p.m. oraz na szerokości geograficznej 71º39’43”, czyli daleko za kołem podbiegunowym. Znajdą się państwo wewnątrz wielkiego Białego Lądu.

Wiedza i Życie 11/2021 (1043) z dnia 01.11.2021; Geografia turyzmu; s. 56
Reklama