Próbki pobrano m.in. na wyspie Corvo. Próbki pobrano m.in. na wyspie Corvo. Shutterstock
Człowiek

Kto zjadł babkę na Azorach?

Rdzenie wydobyte z jezior na Azorach ujawniły, że ludzie uprawiający ziemię i hodujący zwierzęta zamieszkali na archipelagu ponad 500 lat przed jego „odkrywcami” Portugalczykami.Santiago Giralt Rdzenie wydobyte z jezior na Azorach ujawniły, że ludzie uprawiający ziemię i hodujący zwierzęta zamieszkali na archipelagu ponad 500 lat przed jego „odkrywcami” Portugalczykami.
Ludzie uprawiający ziemię i hodujący zwierzęta zamieszkali na archipelagu pół tysiąca lat przed jego portugalskimi „odkrywcami”.

Azory, położone na Oceanie Atlantyckim w odległości ok. 1,4 tys. km od wybrzeży Portugalii, oficjalnie zostały odkryte dopiero w pierwszej połowie XV w. przez żeglarzy z tego właśnie kraju. Portugalczycy nie natknęli się na żadne ślady obecności ludzi. Dziewięć wulkanicznych wysp tworzących archipelag było niezamieszkanych i porośniętych bujną pierwotną roślinnością.

Ale z analizy osadów, które przez tysiące lat gromadziły się na dnie jezior we wnętrzu wysp, wynika, że to nie Portugalczycy zjawili się pierwsi na Azorach.

Wiedza i Życie 3/2022 (1047) z dnia 01.03.2022; Sygnały; s. 11
Oryginalny tytuł tekstu: "Wikingowie czy Irlandczycy?"
Reklama