Shutterstock
Człowiek

Stopa zrobiła z małpy człowieka

Odlew najstarszego znanego śladu (sprzed 5,7 mln lat) przodka człowieka. Odciski stóp na Krecie odkrył dr Gerard Gierliński.PAP Odlew najstarszego znanego śladu (sprzed 5,7 mln lat) przodka człowieka. Odciski stóp na Krecie odkrył dr Gerard Gierliński.
Człowiek w ciągu całego swojego życia pokonuje dystans równy kilkukrotnemu obwodowi Ziemi. Jesteśmy jako gatunek niezrównanymi piechurami i wytrwałymi biegaczami, nie są nam obce skoki i taneczne akrobacje, a zawdzięczamy to naszym doskonale skonstruowanym stopom.

Ludzka stopa – miał powiedzieć Leonardo da Vinci – jest machiną o mistrzowskiej konstrukcji oraz dziełem sztuki. Na tę konstrukcję z anatomicznego punktu widzenia składa się jedna czwarta wszystkich kości, a paluch ma dość siły, by podtrzymać 40% masy całego ciała. Możemy zaryzykować stwierdzenie, że to właśnie dzięki stopom wyszliśmy na ludzi.

Wszystko zaczęło się jednak od żyjących w dewonie ryb trzonopłetwych. Cztery kończyny odziedziczyliśmy bowiem po dwóch parach ich płetw: brzusznych, przekształconych w nogi, i piersiowych, z których wywodzą się nasze ręce.

Wiedza i Życie 4/2022 (1048) z dnia 01.04.2022; Anatomia; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Wyjść na ludzi"
Reklama