Podkowiec duży (Rhinolophus ferrumequinum). Badania wskazują na wyraźną odzwierzęcą ścieżkę między nietoperzami a wirusem SARS-CoV-2. Podkowiec duży (Rhinolophus ferrumequinum). Badania wskazują na wyraźną odzwierzęcą ścieżkę między nietoperzami a wirusem SARS-CoV-2. Minden Pictures
Człowiek

Po nitce spisku do kłębka nieprawdy

Lęk i wina: Stół z T-shirtami z hasłami antymaseczkowymi towarzyszył protestowi przed siedzibą Jet Blue w Queens w stanie Nowy Jork 27 października 2021 roku. Protestowano przeciw polityce linii lotniczej w kwestii szczepień i maseczek przeciw COVID-owi. Destabilizacja wywołana pandemią tworzy podatny grunt dla teorii spiskowych.Redux Pictures Lęk i wina: Stół z T-shirtami z hasłami antymaseczkowymi towarzyszył protestowi przed siedzibą Jet Blue w Queens w stanie Nowy Jork 27 października 2021 roku. Protestowano przeciw polityce linii lotniczej w kwestii szczepień i maseczek przeciw COVID-owi. Destabilizacja wywołana pandemią tworzy podatny grunt dla teorii spiskowych.
Relacje o pochodzeniu wirusów zawsze były podatne na dezinformację, a hipoteza wycieku koronawirusa z laboratorium zagraża nie tylko badaniom – ale także ludzkiemu życiu.

Ilekroć odkrycia naukowe zagrażają poczuciu kontroli nad ludzkim życiem, tylekroć towarzyszą im teorie spiskowe. Pojawianie się nowych wirusów nie stanowi wyjątku. Z patogenami zawsze wiązały się teorie spiskowe, dotyczące ich pochodzenia. Są one często wykorzystywane i nagłaśniane – a czasem nawet tworzone – przez graczy politycznych. W latach 80. KGB zorganizowało masową kampanię dezinformacyjną o AIDS, twierdząc, że Centralna Agencja Wywiadowcza USA stworzyła wirusa HIV w ramach programu badań nad bronią biologiczną.

Świat Nauki 4.2022 (300368) z dnia 01.04.2022; Raport specjalny. Jak COVID zmienił świat; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Teorie spiskowe utrudniają dochodzenie do prawdy"
Reklama