Stare Miasto w Jerozolimie to święte miejsce judaizmu, islamu i chrześcijaństwa; do najbardziej czczonych należy Ściana Płaczu, Kopuła na Skale i Bazylika Grobu Świętego. Stare Miasto w Jerozolimie to święte miejsce judaizmu, islamu i chrześcijaństwa; do najbardziej czczonych należy Ściana Płaczu, Kopuła na Skale i Bazylika Grobu Świętego. Simon Norfolk
Człowiek

Jerozolima: prawda w Biblii czy pod ziemią

Złoty kolczyk z III wieku p.n.e., z czasów hellenistycznych.Simon Norfolk Złoty kolczyk z III wieku p.n.e., z czasów hellenistycznych.
Prowadzenie prac archeologicznych w mieście trzech religii i dwóch wrogich narodów wciąż jest tak samo uwikłane w konflikty religijne i polityczne, jak było w XIX wieku. I wciąż nauka nieraz w tych sporach przegrywa.

Znaleziona zeszłej jesieni latryna sprzed 2700 lat wywołała sensację na całym świecie. Wynikała ona jednak nie tyle z fascynacji dawnymi instalacjami sanitarnymi, ile z miejsca odkrycia – Jerozolimy. Nie ma na Ziemi drugiego miasta tak przekopywanego przez archeologów – dzień w dzień w kilkunastu miejscach tej starożytnej, a dziś szybko rozwijającej się metropolii naukowcy rozkopują kolejne jej fragmenty. I żadne inne miasto nie przyciąga tak bardzo uwagi mediów, nawet jeśli same znaleziska nie zawsze wydają się zbyt doniosłe.

Świat Nauki 5.2022 (300369) z dnia 01.05.2022; Archeologia; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Nowa archeologia Jerozolimy"
Reklama