Odpoczywając w swoim laboratorium w New Jersey, Edison na krótko przerywał pracę, ale na sen wynalazca nie zamierzał poświęcać dużo czasu. Odpoczywając w swoim laboratorium w New Jersey, Edison na krótko przerywał pracę, ale na sen wynalazca nie zamierzał poświęcać dużo czasu. Ford Foundation
Człowiek

Stan hipnagogiczny źródłem genialnych pomysłów

Olśnienie przychodzi w spokoju
Człowiek

Olśnienie przychodzi w spokoju

Jest bardzo kruche. Przynosi nowe pomysły, stwarza nowe perspektywy, poprawia nastrój, zwiększa tolerancję na ryzyko i wzmacnia zdolność odróżniania prawdy od fikcji. Niepokój i niedobór snu mogą jednak ten cenny efekt tłumić. [Artykuł także do słuchania]

Thomas Edison wybudzał się tuż przed głębszym zaśnięciem, aby zwiększyć swoją kreatywność. Badania potwierdzają, że jego metoda może być skuteczna w przypadku każdego z nas.

Thomas Edison był znany z niechęci do spania. Ten zawsze pełen energii wynalazca żarówki przyznał w wywiadzie opublikowanym w 1889 roku w „Scientific American”, że nigdy nie śpi dłużej niż cztery godziny na dobę. Uważał sen za stratę czasu.

Edison cenił jednak drzemkę jako sposób na pobudzenie swojej kreatywności. Podobno gdy zamierzał się zdrzemnąć, brał do każdej ręki kulę – zakładał, że gdy zacznie zasypiać, kule spadną na podłogę i hałas go wybudzi.

Świat Nauki 5.2022 (300369) z dnia 01.05.2022; Kognitywistyka; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Drzemać jak geniusz"
Reklama