Shutterstock
Człowiek

Świadomy sen

Fazy REM (szybkie ruchy gałek ocznych, wysoka aktywność mózgu) podczas snu. Wtedy występują marzenia senne.Shutterstock Fazy REM (szybkie ruchy gałek ocznych, wysoka aktywność mózgu) podczas snu. Wtedy występują marzenia senne.
A gdyby tak w środku snu zdać sobie sprawę, że śnimy, i wykorzystać ten fakt do spełnienia zachcianek? Marzenia fantastów dziś stają się przedmiotem naukowych dociekań.

Zasada działania aplikacji DreamOn jest względnie prosta. Przed pójściem spać wybieramy jeden z dostępnych podkładów dźwiękowych w telefonie i chowamy urządzenie pod poduszkę (nie umieszczajmy tam ładującego się smartfona). Do wyboru mamy m.in. szum morza, miejski gwar czy wesołe dźwięki przywodzące na myśl letni wypoczynek. Aplikacja uruchomi się w momencie, gdy na dłuższy czas przestaniemy się wiercić i ruszać, co ma być sygnałem, że zasnęliśmy. W ten sposób – jak zapewnia prof. Richard Wiseman z University of Hertfordshire, autor programu – będziemy mogli wpłynąć na przebieg marzenia sennego i przenieść się w wybrane przez nas miejsce.

Wiedza i Życie 8/2022 (1052) z dnia 01.08.2022; Psychologia; s. 66
Reklama