Narzędzia kamienne z kamieniołomu Evron w Izraelu liczą co najmniej 800 tys. lat. Ich twórcą był Homo erectus – pierwszy człowiek, który przekroczył granice Afryki. Narzędzia kamienne z kamieniołomu Evron w Izraelu liczą co najmniej 800 tys. lat. Ich twórcą był Homo erectus – pierwszy człowiek, który przekroczył granice Afryki. Filipe Natalio and Zane Stepka
Człowiek

Kamienne narzędzia prosto z ogniska

W Izraelu znaleziono chemiczne pozostałości z ognisk palonych przez ludzi 800 tys. lat temu.

Kiedy nauczyliśmy się kontrolować ogień i robić z niego użytek? Od dekady rekord należy do jaskini Wonderwerk w RPA, gdzie znaleziono mające ok. 1 mln lat fragmenty spopielonych traw, liści, gałęzi i kawałków kości, które ich odkrywcy uznali za pozostałości ogniska będącego dziełem człowieka. Odkrycie budzi jednak poważne wątpliwości wielu archeologów, których zdaniem ogień mógł powstać naturalnie.

Być może kwestię tę uda się w końcu rozstrzygnąć dzięki nowym, precyzyjnym metodom. Jedną z takich innowacji posłużyli się izraelscy naukowcy prowadzący badania w znajdującym się na terenie ich kraju kamieniołomie Evron, gdzie już pół wieku temu natrafiono na duże ilości paleolitycznych narzędzi datowanych na 0,8–1 mln lat.

Wiedza i Życie 9/2022 (1053) z dnia 01.09.2022; Sygnały; s. 6
Reklama