Czaszka i kości kończyn należące do liczącego 7 mln lat hominina z gatunku Sahelanthropus tchadensis. Czaszka i kości kończyn należące do liczącego 7 mln lat hominina z gatunku Sahelanthropus tchadensis. Palevoprim / CNRS / University of Poitiers
Człowiek

Pierwszy piechur z Sahelu

Palevoprim / CNRS / University of Poitiers
Analiza kości udowej Sahelanthropus tchadensis wykazała, że to najstarszy znany nam dwunożny hominin, który 7 mln lat temu przechadzał się po afrykańskim lesie.

Historia odkrycia tego gatunku nie jest długa, liczy bowiem zaledwie 20 lat. Od początku znalezisko budziło kontrowersje. Jego odkrywcy zaliczyli go do tego samego plemienia, do którego i my należymy (Hominina). Słowem uznali go za naszego przodka, najstarszego ze znanych, bo żyjącego w Afryce już 7 mln lat temu. Sceptycy jednak przyglądali się jego zębom i doszli do wniosku, że trochę bliżej mu jednak do szympansa. Spór trudno było rozstrzygnąć ze względu na niewielką ilość materiału kostnego, poza tym Sahelanthropus żył w czasach, gdy drogi człowieka i szympansa dopiero się rozchodziły.

Wiedza i Życie 10/2022 (1054) z dnia 01.10.2022; Sygnały; s. 7
Reklama