Łożysko (po lewej) jest na tym zdjęciu wciąż połączone z noworodkiem, chociaż zwykle jest wydalane wkrótce po wyłonieniu się dziecka i przecięciu pępowiny. Łożysko (po lewej) jest na tym zdjęciu wciąż połączone z noworodkiem, chociaż zwykle jest wydalane wkrótce po wyłonieniu się dziecka i przecięciu pępowiny. Monet Moutrie
Człowiek

Pierwszy narząd dziecka

Stan zapalny łożyska wpływa na zdrowie dziecka. Nawet kiedy jest już dorosłe
Człowiek

Stan zapalny łożyska wpływa na zdrowie dziecka. Nawet kiedy jest już dorosłe

Naukowcy doszli do takiego wniosku, analizując charakterystyczne „podpisy” ekspresji genetycznej. Ostrzegają przyszłe matki, ale też wskazują, jak zapobiec problemom.

Łożysko, prawdopodobnie najmniej przebadana część ciała człowieka, okazuje się kryć wiele niespodzianek

Przez całe dziesięciolecia specjaliści z zakresu zdrowia publicznego sądzili, że wirus Zika wywołuje u ludzi tylko stosunkowo łagodne choroby. Jednak od czasu epidemii w Brazylii w 2015 roku stało się niestety jasne, że może on z ciężarnej kobiety przechodzić na noszony przez nią płód, prowadząc do dramatycznych skutków. Wirus zabija nienarodzone dzieci albo wywołuje u nich poważne uszkodzenie mózgu, w tym tak zwaną mikrocefalię (mniejsze niż prawidłowe wymiary głowy). Tajemnicą pozostaje to, w jaki sposób wirus dociera do płodu, ponieważ musi w tym celu przejść przez łożysko – narząd w kształcie naleśnika, łączący rozwijający się płód z matką, który blokuje przechodzenie z matki na dziecko innych, blisko spokrewnionych i przenoszonych przez komary wirusów, takich jak wirus dengi i żółtej febry.

Świat Nauki 12.2017 (300316) z dnia 01.12.2017; Embriologia; s. 48
Reklama