Ilustracja Tyler Jacobson
Człowiek

Tajemnice grenlandzkich Wikingów

Dzięki artefaktom poznajemy różne aspekty życia Wikingów na Grenlandii. Pierścień i pastorał z grobu biskupa (1) świadczą o wpływie Kościoła Katolickiego na życie kolonii. Grenlandzcy Wikingowie utrzymywali silne więzi z Europą, co widać w ich ubiorach (2) i zwyczajach. Potrafili jednak także dostosować się do odmiennych warunków, przyjmując nowe praktyki, w tym polowanie na morsy. Słynne figurki szachowe z wyspy Lewis na Hebrydach Zewnętrznych (3) zostały wykonane właśnie z tego surowca. Wikingowie spotykali również miejscowych Inuitów, którzy – jak się zdaje – wykonali ich podobizny w drewnie (4).Dzięki uprzejmości Lennarta Larsena, National Museum of Denmark CC-by-SA Dzięki artefaktom poznajemy różne aspekty życia Wikingów na Grenlandii. Pierścień i pastorał z grobu biskupa (1) świadczą o wpływie Kościoła Katolickiego na życie kolonii. Grenlandzcy Wikingowie utrzymywali silne więzi z Europą, co widać w ich ubiorach (2) i zwyczajach. Potrafili jednak także dostosować się do odmiennych warunków, przyjmując nowe praktyki, w tym polowanie na morsy. Słynne figurki szachowe z wyspy Lewis na Hebrydach Zewnętrznych (3) zostały wykonane właśnie z tego surowca. Wikingowie spotykali również miejscowych Inuitów, którzy – jak się zdaje – wykonali ich podobizny w drewnie (4).
Przez setki lat zamieszkiwali mroźne ostępy, aż nadszedł kres ich kolonii. Nowe odkrycia pozwalają wyjaśnić, jak do tego doszło.

Anno Domini 1000. sześciowiosłowa łódź wikingów płynie wzdłuż zachodnich wybrzeży Grenlandii, kierując się ku krańcom znanego im świata. Załoga, niechroniona od wiatrów, deszczu i słonej bryzy, jest na granicy wycieńczenia. W każdej chwili grozi im zatonięcie lub skrajne wychłodzenie. A jednak, po trwającej dwa tygodnie żegludze, opisanej w historycznym tekście, Wikingowie przybijają do brzegu zatoki zwanej dziś Disko, gdzie morsy gramolą się na plażę, by odbywać na niej gody lub nabrać nowych sił.

Świat Nauki 7.2017 (300311) z dnia 01.07.2017; Archeologia; s. 62
Reklama