Mumia z kartonażem (cartonnage, czyli wykonana z warstw płótna i gipsu maska) z British Museum. Mumia z kartonażem (cartonnage, czyli wykonana z warstw płótna i gipsu maska) z British Museum. Shutterstock
Człowiek

Mumii żywot pośmiertny

Najstarsze wykonane przez ludzi mumie kultury Chinchorro (Muzeum Archeologiczne San Miguel de Azapa w Chile), powstałe 4–7 tys. lat temu.Indigo Najstarsze wykonane przez ludzi mumie kultury Chinchorro (Muzeum Archeologiczne San Miguel de Azapa w Chile), powstałe 4–7 tys. lat temu.
Podczas gdy popkultura wykorzystuje zakonserwowane ludzkie szczątki, by wzbudzać emocje, naukowcy czerpią z nich wiedzę o przeszłości, badając każdy skrawek wysuszonych ciał.

Kiedyś egiptolodzy uważali, że przeprowadzanie mumifikacji to wynik obsesji poddanych faraonów na punkcie śmierci. Było to jednak klasyczne przeniesienie odczuć współczesnych na pobudki starożytnych – to odkrywców mumii fascynowała śmierć wskutek irracjonalnego lęku przed nieumarłymi. Fakt, że ciało zmarłego przed tysiącami lat nadal ma antropomorficzny kształt, można je rozwinąć z bandaży i spojrzeć na jego twarz, przyprawiał o dreszczyk grozy. Tymczasem powodem, dla którego Egipcjanie decydowali się na skomplikowany proces balsamowania zwłok, na pewno nie było straszenie potomnych.

Wiedza i Życie 1/2023 (1057) z dnia 01.01.2023; Historia; s. 62