Pokolorowane zdjęcie (spod skaningowego mikroskopu elektronowego) poprzecznego przekroju łodygi włosa (fioletowy) i mieszka włosowego, w którym włos jest zakotwiczony. Pokolorowane zdjęcie (spod skaningowego mikroskopu elektronowego) poprzecznego przekroju łodygi włosa (fioletowy) i mieszka włosowego, w którym włos jest zakotwiczony. Indigo
Człowiek

Pod włos

Fazy wzrostu włosa.Shutterstock Fazy wzrostu włosa.
Hipokrates zalecał na porost włosów smarowanie głowy opium, chrzanem, gołębimi odchodami i burakami. Skąd więc tyle narzekań, że postęp w obmyślaniu kuracji łysienia jest zbyt powolny?

Na początku tego wieku prestiżowy „British Medical Journal” skierował do kilkuset lekarzy ankietę z prośbą o wskazanie naturalnych niedogodności życiowych, które nigdy wcześniej nie były uznawane za choroby, lecz pacjenci zaczęli domagać się ich leczenia. W pierwszej piątce z największą liczbą oddanych głosów – obok starzenia, bezsenności, cellulitu i zaburzeń koncentracji – znalazło się łysienie. Problem większości mężczyzn po 50. roku życia oraz kobiet, które niekoniecznie z przyczyn zdrowotnych odczuwają skutki nadmiernego wypadania włosów.

Wiedza i Życie 4/2023 (1060) z dnia 01.04.2023; Fizjologia; s. 46