Fragment pomnika Famine Memorial w Dublinie, upamiętniającego ofiary wielkiego głodu w Irlandii w latach 1845–1849. Fragment pomnika Famine Memorial w Dublinie, upamiętniającego ofiary wielkiego głodu w Irlandii w latach 1845–1849. Shutterstock
Człowiek

Cichy ludobójca

Stela Głodu na wyspie Sehel na Nilu w pobliżu Asuanu w Egipcie to jedno z najstarszych materialnych źródeł traktujących o klęsce głodu.Shutterstock Stela Głodu na wyspie Sehel na Nilu w pobliżu Asuanu w Egipcie to jedno z najstarszych materialnych źródeł traktujących o klęsce głodu.
Towarzyszy nam od zarania dziejów, mimo to nie potrafimy skutecznie mu zaradzić. Głód to najbardziej bezwzględny morderca ludzkości.

We wsi utworzyli coś w rodzaju sierocińca. Dzieci były opuchnięte, całe w ranach, w strupach, ciała ich pękały (…). Pewnego razu dzieci nagle zamilkły, odwróciliśmy się, żeby zobaczyć, co się dzieje, a one najmniejszego Pietkę jedzą. Strupy z niego zrywają i jedzą. Zabraliśmy dziecko od głodnych gęb i płakaliśmy” – wspominała z przerażeniem Nadia Tokarenko ze wsi Czupachiwka w obwodzie charkowskim, ocalała z wielkiego głodu w Ukrainie, który nawiedził ten kraj w latach 1932– 1933.

Wiedza i Życie 11/2023 (1067) z dnia 01.11.2023; Historia; s. 64
Reklama