Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Shutterstock
Człowiek

Czym zajmujemy się w ciągu dnia?

Bliższe spojrzenie na nasze skończone zasoby czasu.

Obserwuj nas. Pulsar na Facebooku:

www.facebook.com/projektpulsar

Dla każdego mieszkańca ziemi doba trwa dokładnie tyle samo: 24 godziny. Różnimy się jednak znacznie między sobą w kwestii tego, jak dzielimy ten czas pomiędzy pracę, sen, naukę czy rozrywkę. Grupa badaczy postanowiła zebrać dostępne dane z całego świata, by zobaczyć, w jaki sposób ludzie gospodarują dobą, a otrzymany w ten sposób wynik nazwała „globalnym dniem człowieka”.

Ponad jedną trzecią doby spędzamy w łóżku, a resztę przeznaczamy na trzy główne kategorie aktywności wyróżnione przez naukowców. Pierwsza obejmuje te czynności, które dotyczą bezpośrednio nas, druga – świata wokół, trzecia – tego, co i gdzie ludzie robią. Aktywności takie, jak praca na roli, zajmują więcej czasu w krajach biedniejszych niż bogatszych, natomiast transport wszędzie zabiera ludziom podobną ilość czasu.

Badanie wykazało też, że proporcjonalnie mało czasu – średnio pięć minut dziennie – zajmuje nam aktywność bezpośrednio odnosząca się do takich wyzwań cywilizacyjnych, jak zmiany klimatyczne czy zanieczyszczenie środowiska.Infografika Studio TERPBadanie wykazało też, że proporcjonalnie mało czasu – średnio pięć minut dziennie – zajmuje nam aktywność bezpośrednio odnosząca się do takich wyzwań cywilizacyjnych, jak zmiany klimatyczne czy zanieczyszczenie środowiska.

Badanie wykazało też, że proporcjonalnie mało czasu – średnio pięć minut dziennie – zajmuje nam aktywność bezpośrednio odnosząca się do takich wyzwań cywilizacyjnych, jak zmiany klimatyczne czy zanieczyszczenie środowiska. Naukowcom chodzi o takie działania, jak zmniejszenie ilości odpadów czy też transformacja energetyczna. Ich zdaniem to dobry punkt wyjścia. „Jak wiadomo, musimy porzucić paliwa kopalne i rozwijać źródła odnawialne – mówi współautor badań Eric Galbraith z McGill University. – Gdyby jednak okazało się, że zmiany, których chcemy dokonać, wymagają przeznaczenia mnóstwa czasu na czynności, których teraz nie wykonujemy, wówczas byłyby one niemożliwe do przeprowadzenia. Ale skoro jest to tylko parę minut dziennie, to taka zmiana priorytetów nie powinna być wielkim problemem”.


Dziękujemy, że jesteś z nami. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża wyselekcjonowane badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Świat Nauki 2.2024 (300390) z dnia 01.02.2024; Faktograf; s. 78

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną