Szamanki zwane sangoma doradzały słynnemu królowi Zulusów Czace (1787–1828). Szamanki zwane sangoma doradzały słynnemu królowi Zulusów Czace (1787–1828). Alamy / Indigo
Człowiek

Służebnice święte i pozornie grzeszne. O pośredniczkach między ludźmi a duchami i bogami

Kontakty ze światem duchowym mogły zapewnić kobiecie prestiż, wiedzę i władzę. Z tym że taka ścieżka kariery nie zawsze była ich decyzją, zazwyczaj łączyła się z samotnością i niekoniecznie gwarantowała ucieczkę od domowego kieratu.

Nakrycie głowy wykonane z kości i zębów dzika, jelenia, żurawia i żółwia sugeruje, że jego właścicielka była szamanką, która podróżowała do innych światów, wykorzystując kontakt z duchami zmarłych zwierząt. Żyjącą 9 tys. lat temu 30-latkę pochowano koło Bad Dürrenberg w Niemczech w pozycji siedzącej, z niespokrewnionym z nią niemowlakiem, którego, niewykluczone, próbowała ratować.

Czaszka 30-letniej kobiety, która najprawdopodobniej była szamanką ok. 9 tys. lat temu, znaleziona w Bad Dürrenberg w Niemczech.AFP/East NewsCzaszka 30-letniej kobiety, która najprawdopodobniej była szamanką ok. 9 tys. lat temu, znaleziona w Bad Dürrenberg w Niemczech.

Podobną profesją parać się mogła 12 tys. lat temu 50-latka pochowana w jaskini Hilazon Tachtit w Izraelu.

Wiedza i Życie 7/2024 (1075) z dnia 01.07.2024; Historia; s. 14
Oryginalny tytuł tekstu: "Boskie baby"
Reklama