Trasa sondy New Horizons po zbadaniu Plutona. Celem jest ­ciało oznaczone symbolem PT1 (Potential Target). Sonda zbliży się do obiektu w 2019 r. Trasa sondy New Horizons po zbadaniu Plutona. Celem jest ­ciało oznaczone symbolem PT1 (Potential Target). Sonda zbliży się do obiektu w 2019 r. Wikipedia
Kosmos

Największa karuzela pod Słońcem

Najbardziej dynamicznym i najciekawszym miejscem w Układzie Słonecznym jest system Saturna. Niedawno zaczął się ostatni rok trwającej już 12 lat misji sondy Cassini- Huygens, która dokładnie zbadała ten fantastyczny świat. Wyniki są imponujące.

Rację mają ci naukowcy, którzy twierdzą, że badanie Kosmosu – zwłaszcza przez dalekie misje – przypomina budowanie gotyckich katedr. Twórcy planów najwspanialszych francuskich czy niemieckich katedr zwykle nie dożywali finału – gdy do gotowej świątyni można już było wejść. Podobnie jest z długoterminowymi misjami, takimi jak Cassini czy New Horizons. Czas dzielący początki misji od ich końca wydłuża się znacznie, ponieważ wyprawy kosmiczne stają się coraz dalsze. Na przykład New Horizons – najszybsza ze wszystkich sond wysłanych do tej pory z Ziemi – wystartowała dekadę temu, zbadała Plutona (planetę karłowatą leżącą na krańcach Układu Słonecznego) i ruszyła ku obiektom Pasa Kuipera, czyli właściwie na zupełne peryferia naszego układu planetarnego.

Wiedza i Życie 12/2016 (984) z dnia 01.12.2016; Astronomia; s. 24
Reklama