Archiwum
Kosmos

Nowe światło Księżyca

Precyzyjny system nawigacji, podobny do tego, który mamy na Ziemi, proponuje na Księżycu Europejska Agencja Kosmiczna.

W tej dekadzie planowanych jest dużo misji księżycowych. Najważniejszą będzie kierowana przez NASA Artemis – następczyni programu Apollo. Pierwszy raz od ponad 50 lat ludzie mają stanąć na Srebrnym Globie.

– Księżyc to repozytorium 4,5 miliarda lat historii Układu Słonecznego, ale prawie nie zaczęliśmy odkrywać jego tajemnic. Dlatego system nawigacji postrzegamy jako niezbędną infrastrukturę do wspierania jego eksploracji – mówi David Parker z ESA.

Moonlight pozwoliłby poruszającym się wokół Księżyca statkom kosmicznym i astronautom dokładniej określać, gdzie się w danym momencie znajdują oraz precyzyjnie lądować.

– Pojawiłoby się mnóstwo innych możliwości: astronomowie mogliby ustawić obserwatoria po drugiej stronie Księżyca, łaziki mogłyby szybciej podróżować po jego powierzchni – mówi Elodie Viau z ESA. I pół żartem, pół serio dodaje, że ponieważ wszyscy przyzwyczailiśmy się teraz do wirtualnych spotkań, może na Srebrnym Globie zacząłby działać Skype.

System ma się składać z co najmniej trzech satelitów pozycjonujących i przekaźnikowych, zapewniających globalny zasięg oraz nadajników powierzchniowych, które zwiększą dokładność sygnałów nawigacyjnych.

Wykonaniem zajmą się dwa konsorcja. Pierwszym kierować będzie brytyjski producent małych satelitów, firma Surrey Satellite Technology Limited. Na czele drugiego stanie włoska firma Telespazio zajmująca się systemami kosmicznymi. Projekt rozwiązań technologicznych oraz wycenę systemu mają przedstawić w przyszłym roku.

____________________________________________

źródło: BBC