Jeff Hodges
Kosmos

Chondry – intrygująca zagadka

Chondry stanowią większość materiału w kawałku 203-kilogramowego chondrytu zwyczajnego „Barratta”, odkrytego w Nowej Południowej Walii w Australii w 1845 roku.Matteo Chinellato Alamy Stock Photo Chondry stanowią większość materiału w kawałku 203-kilogramowego chondrytu zwyczajnego „Barratta”, odkrytego w Nowej Południowej Walii w Australii w 1845 roku.
Dzięki dostarczonemu na Ziemię dziewiczemu materiałowi z planetoidy Ryugu być może poznamy wreszcie tajemnicze pochodzenie tych drobniutkich inkluzji

Kapsuła wielkości tostera uderzyła w naszą atmosferę z prędkością 12 km/s. Podczas opadania jej temperatura wynosiła 3000°C. Po chwili otworzył się spadochron, który zmniejszył jej prędkość. Kapsuła opadała nadal, aż w końcu osiadła na stałym lądzie na australijskim pustkowiu. W ciągu kilku godzin czekający na nią naukowcy zlokalizowali za pomocą radaru miejsce jej lądowania i polecieli na nie helikopterem. W kapsule znajdowały się fragmenty planetoidy – największy w historii połów tego typu, pozyskany miliony kilometrów od Ziemi i bezpiecznie przetransportowany na naszą planetę.

Świat Nauki 4.2021 (300356) z dnia 01.04.2021; Planetologia; s. 44
Reklama