W trakcie cyklu faz Wenus zmieniają się kształt widocznej tarczy planety, ale też jej rozmiary na niebie. W trakcie cyklu faz Wenus zmieniają się kształt widocznej tarczy planety, ale też jej rozmiary na niebie. Shutterstock
Kosmos

Wenus: wszystkie fazy mniejszej siostry Ziemi

Już pierwsze spojrzenie na nią może nas zaskoczyć: naszym oczom ukaże się bowiem zapewne miniksiężyc czy – ściślej biorąc – wyraźny sierp.

Na niebie bywa najjaśniejszym po Słońcu i Księżycu obiektem. Gdy sąsiadka Ziemi osiąga maksimum blasku, nocą można obserwować rzucane w jej świetle cienie. W tym roku między 5 a 13 grudnia Wenus będzie właśnie wyjątkowo jasna. Wybierzmy się na jej oglądanie. Planetę można oczywiście z łatwością dostrzec gołym okiem: wystarczy wkrótce po zmierzchu skierować wzrok ku zachodowi. Nie opóźniajmy obserwacji, Wenus zachodzi bowiem już około godziny 18:00. Za jej dużą jasność odpowiadają nie tylko stosunkowo niewielka odległość do Ziemi i spory – porównywalny z ziemskim – rozmiar, ale też bardzo jasna, odbijająca słoneczne światło zasłona chmur, kryjąca przed nami powierzchnię planety.

Wiedza i Życie 12/2021 (1044) z dnia 01.12.2021; Niebo przez lornetkę; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Skoro dziś grudzień, to patrzymy na Wenus"
Reklama