Starchip, wzorowany na czipach wykorzystywanych w smartfonach, może zostać rozpędzony przez światło laserowe i dolecieć w okolice pobliskiej gwiazdy, gdzie w trakcie krótkiego przelotu zrobi zdjęcia i przeprowadzi pomiary. Starchip, wzorowany na czipach wykorzystywanych w smartfonach, może zostać rozpędzony przez światło laserowe i dolecieć w okolice pobliskiej gwiazdy, gdzie w trakcie krótkiego przelotu zrobi zdjęcia i przeprowadzi pomiary. Zdjęcie Stan Musilek
Kosmos

Szybka niemal jak światło misja do Alfa Centauri

Prototypowy starchip, sfotografowany w laboratorium Mountain View w Kalifornii, ma szerokość około 15 mm.Zdjęcie Stan Musilek Prototypowy starchip, sfotografowany w laboratorium Mountain View w Kalifornii, ma szerokość około 15 mm.
Finansowany przez miliardera plan przewiduje wysłanie próbnika ku innej gwieździe. Czy może się to udać?

Wiosną 2016 roku byłam na spotkaniu z Freemanem Dysonem – błyskotliwym fizykiem, wówczas 92-letnim emerytowanym profesorem z Institute for Advanced Study w Princeton w New Jersey. Ponieważ Dyson nigdy nie udziela odpowiedzi, jakich się po nim oczekuje, spytałam go: „Co słychać nowego?” Profesor uśmiechnął się zagadkowo i stwierdził: „Podobno polecimy na Alfa Centauri”. Gwiazda ta to jeden z najbliższych sąsiadów naszego Słońca, a miliarder z Doliny Krzemowej właśnie ogłosił, że rozpoczyna finansowanie projektu Breakthrough Starshot (Przełomowy wystrzał ku gwieździe), dzięki któremu będzie można wysłać do niej jakiś statek kosmiczny.

Świat Nauki 4.2017 (300308) z dnia 01.04.2017; Eksploracja kosmosu; s. 22
Reklama