Dwie żółte galaktyki i wytworzone przez nie obrazy dalekich niebieskich galaktyk układają się w oblicze Kota z Cheshire z „Alicji w krainie czarów”. Światło galaktyk-soczewek wędrowało do nas przez 4,7 mld lat, światło galaktyk-źródeł – od 7 do 11,4 mld lat. Dwie żółte galaktyki i wytworzone przez nie obrazy dalekich niebieskich galaktyk układają się w oblicze Kota z Cheshire z „Alicji w krainie czarów”. Światło galaktyk-soczewek wędrowało do nas przez 4,7 mld lat, światło galaktyk-źródeł – od 7 do 11,4 mld lat. SCHMIDT / NASA/ESA
Kosmos

Kot z Cheshire w kosmosie, czyli co widać dzięki soczewkom grawitacyjnym

Soczewkowanie fal grawitacyjnych – nowa metoda do zaglądania w głębiny kosmosu
Kosmos

Soczewkowanie fal grawitacyjnych – nowa metoda do zaglądania w głębiny kosmosu

Fale grawitacyjne zakrzywiane przez masywne obiekty opowiedzą naukowcom o rozszerzaniu się Wszechświata i jego ostatecznym losie.

Zjawisko przewidziane ponad sto lat temu przez Alberta Einsteina jest dziś podstawą nowych metod badania wszechświata.

Gwiazda, która rozpada się na naszych oczach, by kilkanaście lat później rozpaść się ponownie. Złożona z setek miliardów gwiazd galaktyka, którą widać w kilku miejscach jednocześnie. Rozbłysk gwiazdy spowodowany przez oddaloną od niej o tysiące lat świetlnych planetę. Niewiarygodne? A jednak wszystko to można zobaczyć w kosmosie dzięki soczewkom grawitacyjnym. Te niezwykłe twory umieszczają w polu widzenia elementy realnie nieistniejące, lecz niekiedy trudne do odróżnienia od rzeczywistych.

Reklama