Asteroida 3200 Phaethon. Należy do najbliższej grupy Apolla. Okrąża Słońce dwa razy bliżej niż Merkury. Potencjalnie zagraża Ziemi. Skraca okres obrotu. Asteroida 3200 Phaethon. Należy do najbliższej grupy Apolla. Okrąża Słońce dwa razy bliżej niż Merkury. Potencjalnie zagraża Ziemi. Skraca okres obrotu. Indigo
Kosmos

W świecie kosmicznych okruchów

Całość materiału zebranego przez japońską sondę Hayabusa na asteroidzie Itokawa. Pierwsze w historii pobranie materii z asteroidy.Jaxa Całość materiału zebranego przez japońską sondę Hayabusa na asteroidzie Itokawa. Pierwsze w historii pobranie materii z asteroidy.
W ostatnim czasie sporo nowego dowiedzieliśmy się o asteroidach, ponieważ realizowanych jest coraz więcej misji do tych ciał. Okazuje się, że obiekty te miewają dość niezwykłe właściwości.

Na pytanie, czym jest asteroida – inna nazwa to „planetoida” – w zasadzie prawie każdy poda prawidłową odpowiedź. Asteroida to ciało kosmiczne niebędące planetą, księżycem planety, kometą czy meteoroidem. To kawał skały powstały po uformowaniu się Układu Słonecznego, ok. 4,5 mld lat temu, gdy Jowisz swoim oddziaływaniem grawitacyjnym zahamował tworzenie się nowych planet. Asteroidy krążą wokół Słońca, zwykle blisko, głównie w tzw. pasie asteroid między orbitami Marsa i Jowisza.

Wiedza i Życie 6/2023 (1062) z dnia 01.06.2023; Astrofizyka; s. 22
Reklama