Sonda Psyche nad powierzchnią asteroidy, wizja artystyczna. Sonda Psyche nad powierzchnią asteroidy, wizja artystyczna. JPL-Caltech / NASA
Kosmos

Z czego powstają planety? Psyche da odpowiedź

Asteroida nazwana od greckiej bogini duszy może skrywać wiedzę o wnętrzach skalistych planet Układu Słonecznego. Sonda nazwana jej imieniem już 12 października wyruszy w podróż do pasa planetoid pomiędzy Marsem i Jowiszem.

Większość obiektów Układu Słonecznego pokrywa gruba kamienna skorupa – otaczająca metaliczne wnętrze. Z niewyjaśnionych przyczyn Psyche jest jej pozbawiona. Wśród setek tysięcy asteroid w naszym Układzie Słonecznym wyróżnia się dużą gęstością. Jest zbudowana głównie z metali takich jak żelazo czy nikiel. Naukowcy uważają, że za obecny jej wygląd i skład chemiczny odpowiada seria kolizji, która pozbawiła ją kamiennego płaszcza.

Podczas ewolucji planet i większych asteroid wnętrza obiektów zaczynają się różnicować: cięższe pierwiastki opadają do wnętrza, tworząc jądra, a lżejsze pozostają na powierzchni, tworząc skaliste skorupy. Dostęp do niego jest bardzo utrudniony. Psyche, z obnażonym żelaznym jądrem, daje niepowtarzalną okazja do zrozumienia, z czego właściwie powstają planety.

Po sześcioletniej podróży z użyciem asysty grawitacyjnej Marsa i pionierskiego silnika jonowego Psyche dotrze do swojej imienniczki i naukowcy zaczną jej badania (misja jest koordynowana przez Arizona State University i NASA). Plany obejmują m.in. pomiary pola magnetycznego. Jego detekcja potwierdziłaby hipotezę, że Psyche jest rzeczywiście jądrem nieudanej planety.

Od momentu wejścia na orbitę asteroidy sonda będzie dokonywała niezmiernie precyzyjnych pomiarów pola grawitacyjnego planetoidy, informując o rozkładzie masy w jej wnętrzu.

Wreszcie, spektrometr emitujący wiązki neutronów i promieni gamma zbada skład powierzchni, z niespotykaną dotąd dokładnością. W końcu dowiemy się, które metale wchodzą w skład tej gęstej planetoidy.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną