Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pandya et al. / pulsar
Kosmos

Wszechświat ma bananową przeszłość

Z nowych obserwacji Teleskopu Kosmicznego Jamesa Webba wyłania się zaskakujący obraz pierwszych galaktyk.

Spoglądając w odległy Wszechświat, spodziewamy się znajdować nieregularne, młode galaktyki, dopiero wyodrębniające się z materii organizującej się w struktury po Wielkim Wybuchu. Z nowych obserwacji Teleskopu Kosmicznego Jamesa Webba (JWST) wyłania się jednak nieco inny, zaskakujący obraz.

Na zdjęciach JWST młode galaktyki objawiają się w przeróżnych kształtach, kolorach i rozmiarach. Jednak, ponieważ to wciąż dwuwymiarowe zdjęcia, trudno jest określić ich dokładny, trójwymiarowy kształt. Naukowcy przeanalizowali zdjęcia JWST wykonane instrumentem NIRCam. W artykule, który jest wciąż w procesie recenzji, dostępnym w serwisie preprintowym arxiv, Dr Viraj Pandya z Columbia University w USA wraz ze współautorami prezentują rezultaty porównań obserwacji kilku tysięcy galaktyk z trójwymiarowymi modelami z komputerowych symulacji.

Okazuje się, że galaktyki w odległym Wszechświecie bardzo często prezentują wydłużone kształty, przypominające rurki z kremem. Na wykresie zestawiającym ich wydłużenie z całkowitym rozmiarem mają charakterystyczny kształt banana, stąd kolejne gastronomiczne skojarzenie.

Te intrygujące wydłużone formy opowiadają, być może, zagadkową historię początków naszego Wszechświata – mogą wynikać ze struktur tworzonych przez ciemną materię we wczesnym Wszechświecie, włóknistą, rozciągającą się niczym pajęcza sieć. W symulacjach komputerowych odtwarzających początki czasoprzestrzeni ciemna materia odgrywa fundamentalną rolę. Obserwacje pierwszych galaktyk mogą pomóc w zrozumieniu, czym jest i jakie właściwości ma ten nieuchwytny składnik Wszechświata.

Być może Droga Mleczna, dziś bardziej przypominająca kształtem naleśnik, w swoich młodzieńczych latach również przypominała rurkę?


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną