Dzięki odkryciu promieniowania tła Wielki Wybuch przestał być określeniem ironicznym. Dzięki odkryciu promieniowania tła Wielki Wybuch przestał być określeniem ironicznym. BE&W
Kosmos

Manna z nieba dla fizyków! Jak dokonano jednego z najważniejszych odkryć w astronomii

Bez czarnych dziur nie poznamy dobrze Wszechświata
Kosmos

Bez czarnych dziur nie poznamy dobrze Wszechświata

Czego nowego dowiedzieliśmy się o czarnych dziurach? I czy mamy już pewność, że istnieją? Wyjaśnia prof. Tomasz Bulik, astrofizyk z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

100 lat temu Edwin Hubble odkrył prawdziwą naturę wszechświata
Kosmos

100 lat temu Edwin Hubble odkrył prawdziwą naturę wszechświata

Jesienią 1923 r. Edwin Hubble dowiódł, że to, co uważano wtedy za cały wszechświat, jest tylko jedną z wielu wysp materii rozsianych na bezbrzeżnym oceanie pustki.

Jednej z najważniejszych obserwacji astronomicznych XX wieku Arno Penzias i Robert Wilson dokonali przypadkowo. 60 lat temu odkryli kosmiczne mikrofalowe promieniowanie tła, obraz pradziejów i przyszłości wszechświata.

Dwudziestego maja 1964 r. Penzias i Wilson – fizycy z Bell Telephone Laboratories – zaczynali pracę przy bardzo czułej antenie tubowej w Holmdel w stanie New Jersey. Chcieli jej użyć do badania naturalnych emisji radiowych z kosmosu. Najpierw musieli jednak skalibrować antenę, dlatego skierowali ją na skraj Drogi Mlecznej, skąd nie powinien dochodzić żaden sygnał. A jednak wykryli szum – jak w nienastrojonym analogowym telewizorze.

Przez następne miesiące starali się odkryć jego źródło – i wyeliminować.

Reklama