Najmłodsza galaktyka węglem się szczyci
Teleskop Kosmiczny Jamesa Webba przesuwa nasze granice poznawania Kosmosu. Jeszcze kilka lat temu zaobserwowanie galaktyki z czasów, gdy Wszechświat miał niespełna pół miliarda lat, wydawało się nieosiągalne. Dziś nie tylko obserwujemy je w coraz większej liczbie, jesteśmy też w stanie badać ich skład chemiczny.
Trzeba jednak przyznać, że tym razem nawet JWST musiał się nieźle wysilić. Dzięki trwającym ponad 60 godzin obserwacjom naukowcy wFrancesco D’Eugenio z Kavli Institute for Cosmology w Cambridge wraz ze współpracownikami raportują wykrycie węgla w odległej galaktyce, w czasach, gdy Wszechświat miał zaledwie 350 milionów lat. Na dodatek tego węgla znaleziono całkiem sporo – jego ilość w porównaniu z tlenem jest wyższa niż w typowych galaktykach, a nawet większa niż w atmosferze naszego Słońca.
Sięgnij do źródeł
Badanie naukowe: JADES: Carbon enrichment 350 Myr after the Big Bang in a gas-rich galaxy
Jak przystało na istoty, które w niemal 20 proc. składają się z węgla, nasza wyobraźnia natychmiast ponosi nas w stronę dywagacji: kluczowe komponenty do powstania życia były już niemal na samym początku istnienia Wszechświata, czy życie w kosmosie jest zatem powszechne? Od atomów wodoru do biologicznych organizmów jeszcze długa droga, ale dalsze obserwacje pomogą nam ustalić, jak powszechne mogły być kluczowe do procesów biologicznych atomy we wczesnym Wszechświecie. A węgiel jest istotny z kilku powodów: to nie tylko podstawowy budulec związków organicznych. Ma też udział w powstawaniu ziaren pyłu międzygwiezdnego, który może łączyć się później w planety.
Zrozumienie tej detekcji komplikuje fakt, że za takie ilości węgla w naszej Galaktyce najczęściej odpowiadają małomasywne gwiazdy, które uwalniają ogromne pokłady tego pierwiastka pod koniec swojego życia. Szkopuł w tym, że obserwowana galaktyka jest zdecydowanie zbyt młoda, aby jakiekolwiek mało masywne gwiazdy mogły wyewoluować i wyrzucić w przestrzeń wyprodukowany wewnątrz węgiel. Wiele wskazuje na to, że to pierwsze gwiazdy powstałe we Wszechświecie wybuchające jako supernowe, tworzą bogate w węgiel środowisko najmłodszych galaktyk.
Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.