Lipiec. Najdalej od Słońca
Mroźno w lipcu? Raczej nie – ten miesiąc słynie z wysokich temperatur, a ostatnio nawet groźnych upałów. A jednak 6 lipca ok. 19:30 Ziemia będzie położona najdalej od Słońca. Wynika to z lekkiego spłaszczenia jej niezupełnie kołowej orbity. W trakcie lipcowego oddalenia, czyli aphelium, nasza planeta znajdzie się o mniej więcej 5 mln km bliżej Słońca niż w styczniu. Na pogodę nie ma to jakiegoś wyraźnego wpływu, bo 5 mln km to ok. 3% całkowitej odległości. Wyraźniej mogą obserwować to zjawisko mieszkańcy półkuli południowej, na której zimy są odrobinę chłodniejsze, a lata cieplejsze, niż wynikałoby to z samego nachylenia osi obrotu Ziemi do jej orbity, które jest główną przyczyną powstawania pór roku.