Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Shutterstock
Książki

Premiery wydawnicze. Lipiec 2024

Co warto przeczytać?

Przegląd podstawowych ewolucyjnych teorii i ich związków w naukach przyrodniczych, naukach społecznych, a nawet humanistycznych znajdziemy w wydanej przez PWN książce„ Ewolucja Robina Dunbara. Tajniki trucizn (w tym radioaktywnej herbaty, zatrutych cygar czy toksycznych perfum) można poznać w opowieści o realnych zbrodniach, czyli w książce "Herbata z polonem. Najsłynniejsze otrucia w historii" Ulfa Ellervika wydanej przez Filię. Odpowiedzi na pytanie: Czy rzeczywiście u podstaw każdej dziedziny nauki leży fizyka? szukać warto w „Nauce” Nancy Cartwright (seria „Okiem filozofa” Wydawnictwa Naukowego PWN).

Wiedzę o historii polskiej kinematografii poszerzą ci, którzy sięgną do pozycji poświęconej cenzurze pt. „Proszę to wyciąć, czyli historia scen wyciętych z polskich filmów w pierwszym ćwierćwieczu PRL”, w jakiej na podstawie fotosów wykonywanych na planie dziennikarz filmowy i historyk kina, Piotr Śmiałowski, próbuje odtworzyć usunięte z filmów sceny (pozycja Wydawnictwa Universitas). A tajniki długiego życia można zgłębiać w nowej propozycji Wydawnictwa Pascal „Okinawa. Lekcje z japońskiej wyspy długowieczności” Nati Ishigaki.

Ewolucja

Ewolucjamat. pr.Ewolucja

„Ewolucja”
Robin Dunbar
Seria: Wszystko, co warto wiedzieć
Wydawnictwo Naukowe PWN
Wydanie: I/2024
EAN: 9788301237257
Liczba stron: 280
Data premiery: 15.07.2024

Ewolucja jest jednym z najważniejszych procesów zachodzących w przyrodzie. Wyjaśnia, jak powstały wszystkie istoty z którymi dzielimy tę planetę, dlaczego wszyscy się tak różnimy oraz jak i dlaczego jesteśmy tak od siebie współzależni.

Robin Dunbar prezentuje w swojej książce przegląd podstawowych teorii i ukazuje, jak szeroko ich konsekwencje odbijają się echem w naukach przyrodniczych, naukach społecznych, a nawet humanistycznych. Dziesięć rozdziałów podejmuje dziesięć głównych tematów, stopniowo zawężających się od ogólnego spojrzenia na ewolucję po szczegółowy opis powiązanych z kulturą zachowań człowieka.

W skład serii „Wszystko, co warto wiedzieć” wchodzi wiele unikatowych książek popularnonaukowych napisanych przez ekspertów, a wydanych przez Oxford University Press, w których każdy znajdzie odpowiedzi na najbardziej palące i interesujące współczesne problemy – od zmian klimatu przez zagadki ewolucji, zaburzenia odżywiania, ewolucję, aż po fizykę kwantową.

Herbata z polonem. Najsłynniejsze otrucia w historii

Herbata z polonemmat. pr.Herbata z polonem

„Herbata z polonem. Najsłynniejsze otrucia w historii”
Ulf Ellervik
Przekład: Agata Teperek
Wydawnictwo Filia
Język oryginału: szwedzki
Wydanie: I/2024
Data premiery: 17.07.2024

Ulf Ellervik zagłębia się w sztukę zabijania za pomocą trucizn. Sposoby są liczne i niejednokrotnie bardzo pomysłowe: przerobione parasole, zatrute cygara, radioaktywna herbata albo mgiełka śmiercionośnych perfum...

W „Herbacie z polonem” opowieści o prawdziwych zbrodniach przedstawione zostają w świetle nauki. Poznajemy też makabryczną historię otruć motywowanych politycznie. Ellervik opisuje przy tym zdarzenia wzbogacone o tło kulturowe, poruszające historie ludzi i chemię, bo, aby dało się wykorzystać truciznę jako broń, muszą zostać spełnione trzy warunki: trzeba mieć odpowiednią substancję, nie może być komplikacji podczas podawania jej ofierze i należy opracować plan wyparcia się udziału w zamachu.

Mahatma Witkac

Mahatma Witkacmat. pr.Mahatma Witkac

„Mahatma Witkac”
Joanna Siedlecka
Wydawnictwo Fronda
ISBN: 9788380799486
EAN: 9788380799486
Liczba stron: 464
Data premiery: 26.07.2024

Autorka Mahatmy Witkaca dotarła do ostatnich świadków pamiętających jeszcze Witkacego (Stanisława Ignacego Witkiewicza): Oli Watowej, Ireny Krzywickiej, Anny Linke, Wally Pawlikowskiej. Pokazała też tragikomiczne, dopełniające katastroficzne wizje Witkacego, peerelowskie losy jego najbliższych, samotność i nędzę „demonicznych” niegdyś modelek, wyprzedających jego obrazy w zamian za miejsca w domu starców.

Nowe wydanie książki „Mahatma Witkac” poszerzone zostało o unikatowe i niepublikowane wcześniej zdjęcia artysty.

Naturalne surowce roślinne w leczeniu i profilaktyce chorób cywilizacyjnych

Naturalne surowce roślinnemat. pr.Naturalne surowce roślinne

„Naturalne surowce roślinne
w leczeniu i profilaktyce
chorób cywilizacyjnych”
Joanna Grzyb, Krzysztof Krzystyniak
Redakcja naukowa: Piotr Doroba
Wydawnictwo Medyk
ISBN: 9788366866676
EAN: 9788366866676
Liczba stron: 156
Data premiery: 03.07.2024

Książka powstała jako skrypt dla studentów kierunku Dietetyka w Wyższej Szkole Inżynierii i Zdrowia w Warszawie (WSIiZ), po serii wykładów i ćwiczeń pt. „Surowce naturalne w profilaktyce i terapii wybranych schorzeń” prowadzonych przez autorów. Ale z pewnością może służyć także innym osobom zajmującym się badaniem właściwości i wpływem na organizm człowieka wybranych, ważnych związków biologicznie aktywnych, jakimi są fitochemikalia.

„Założyliśmy, że opisy leczniczych i prozdrowotnych właściwości środków botanicznych powinny być uzupełnione podstawowymi informacjami o ich przydatności w schorzeniach zaliczanych do chorób cywilizacyjnych, globalnie dotykających setek milionów pacjentów. Wyjaśnienie właściwości leczniczych środków botanicznych wymaga znajomości mechanizmów oddziaływania danego fitozwiązku na procesy życiowe pacjenta. W tym celu zamieściliśmy podstawowe informacje o mechanizmach powstawania chorób cywilizacyjnych: otyłości, cukrzycy typu 2, schorzeń nowotworowych, chorób metabolicznych”.

Skrypt zawiera także wykaz nowości legislacyjnych (rejestracja „leku botanicznego”) i naukowych.

Nauka

Naukamat. pr.Nauka

„Nauka”
Nancy Cartwright
Seria: Okiem filozofa
Wydawnictwo Naukowe PWN
EAN: 9788301231750
Liczba stron: 200
Data premiery: 16.07.2024

Czy rzeczywiście u podstaw każdej dziedziny nauki leży fizyka? Ile prawdy jest w poglądzie mówiącym, że to, co dzieje się później, nieuchronnie wynika z tego, co wydarzyło się wcześniej? I czy naprawdę nauka to wyłącznie teorie i eksperymenty?

Aby poznać odpowiedzi na te pytania warto sięgnąć po książkę „Nauka” amerykańskiej filozofki Nancy Cartwright, która odwołując się do koncepcji czołowych badaczy oraz licznych przykładów z nauk fizycznych, przyrodniczych i społecznych, kwestionuje trzy powszechnie przyjęte wizje nauki. Udowadnia, że nauka to nie tylko, jak sądzą niektórzy, fascynujące odkrywanie tajemnic świata, ale przede wszystkim żmudny i czasochłonny proces uczenia się, popełniania błędów i nieustannych poszukiwań.

W każdym tomie z serii „Okiem filozofa” uznani myśliciele prezentują osobistą refleksję na tematy, z którymi spotykamy się w codziennym życiu.

Okinawa. Lekcje z japońskiej wyspy długowieczności

Okinawamat. pr.Okinawa

„Okinawa. Lekcje z japońskiej
wyspy długowieczności”
Nati Ishigaki
Wydawnictwo Pascal
Wydanie: I/2024
Liczba stron: 304
Data premiery: 17.07.2024

Japoński archipelag o zdumiewającej historii – Okinawa – to jedna z tzw. blue zones, obszarów, gdzie ludzie żyją o wiele dłużej, niż w innych częściach świata. Stulatków spotyka się tutaj na każdym kroku. Dlaczego tak się dzieje?

Nati Ishigaki snuje wciągającą opowieść o radościach i troskach codziennego życia na wyspie, oddając niejednokrotnie głos Uchinaanchu – Okinawiańczykom. Wspólnie opowiadają o lokalnych wierzeniach, fascynacji karate i tajemnicach długowieczności.

Tutejsza społeczność i związki międzyludzkie sprawiają, że najskromniejsze życie jest znośne, a ludzie nie mają wielkich oczekiwań. Dzieci nie muszą mieć własnych pokojów, nikt nie martwi się o kupno najnowszego modelu samochodu, a na stole zawsze jest coś do zjedzenia. Być może słoneczna pogoda też pomaga...

Proszę to wyciąć, czyli historia scen wyciętych z polskich filmów w pierwszym ćwierćwieczu PRL

Proszę to wyciąćmat. pr.Proszę to wyciąć

„Proszę to wyciąć, czyli historia
scen wyciętych z polskich filmów
w pierwszym ćwierćwieczu PRL”
Piotr Śmiałowski
Seria: Horyzonty kina
Wydawnictwo Universitas
Wydanie: I/2024
ISBN: 9788324240371
EAN: 9788324240371
Liczba stron: 512
Data premiery: 22.07.2024

Autor „Proszę to wyciąć” analizuje najważniejsze polskie filmy pierwszego ćwierćwiecza PRL. Za punkt wyjścia bierze właśnie historię wyciętych z nich scen i próbuje odpowiedzieć na pytanie: jakimi filmami byłyby „Pokolenie” i „Niewinni czarodzieje” Andrzeja Wajdy, „Nikt nie woła” Kazimierza Kutza, „Zezowate szczęście” Andrzeja Munka czy „Rejs” Marka Piwowskiego, gdyby nie ingerencje cenzorskie? Jakie treści dobudowywały do tych filmów sceny, których usunięcie zostało autorom odgórnie narzucone? Zestawienie archiwalnych dokumentów produkcyjnych i cenzorskich z odkrytymi fotosami oraz wspomnieniami twórców pozwala najpełniej dziś odtworzyć nie tylko historię konkretnych scen wyciętych z filmów, ale także opisać cały skomplikowany proces ingerowania w dzieło filmowe na różnych etapach jego produkcji.

Piotr Śmiałowski to historyk kina polskiego i dziennikarz filmowy. Doktor nauk humanistycznych.

Ziemia

Ziemiamat. pr.Ziemia

„Ziemia”
Michaił Jelizarow
Przekład: Piotr Braszak
Wydawnictwo Filtry
ISBN: 9788396995070
EAN: 9788396995070
Liczba stron: 648
Data premiery: 10.07.2024

Autor tej powieści Michaił Jelizarow to rosyjski pisarz ukraińskiego pochodzenia, rocznik 1973. Dlatego zapewne – choć pisze w języku rosyjskim – perspektywa ukraińska jest wyraźnie widoczna w jego twórczości. Jego książki cieszą się dużą popularnością, zyskują uznanie krytyków, a zarazem budzą kontrowersje. Gdy długim okresie milczenia opublikował „Ziemię” (wydaną dwa lata przed napaścią Rosji na Ukrainę), okrzyknięto ją najlepszą książką w dorobku pisarza i przyznano mu za nią prestiżową nagrodę „Narodowy Bestseller”.

Życie Wowy od najmłodszych lat naznaczone jest śmiercią. Już w przedszkolu urządza on pogrzeby owadom i gryzoniom. Gdy jako uczeń wyjeżdża na obóz, koledzy zabierają go nocą na cmentarz. To wtedy uświadamia sobie, że kiedyś umrze. Pierwszy prawdziwy grób wykopuje w wojsku, a po zakończeniu służby zatrudnia się w firmie przyrodniego brata, produkującej nagrobki i akcesoria pogrzebowe. Tam zaczyna profesjonalną i dynamiczną karierę „fachowca od śmierci”, którego całe życie toczy się na cmentarzu. To cmentarz zarówno dosłowny, jak i metaforyczny. „Ziemia” jest pełnym rozmachu literackim obrazem Rosji XXI wieku. Michaił Jelizarow plastycznie opisuje postsowiecką rzeczywistość i kreśli przy tym bezlitosny portret współczesnego Rosjanina: człowieka szczególnie niebezpiecznego, bo oswojonego ze śmiercią bardziej niż z życiem.