Wielkie migracje klimatyczne nie muszą oznaczać katastrofy
Liczba przymusowo przesiedlonych przekroczyła w 2022 r. 100 mln osób. W połowie stulecia może być ich miliard. Zamiast tę sytuację mistyfikować, wykorzystajmy ją – przekonują autorki dwóch znakomitych książek.
Edwin Bendyk
Piotr Śliwiński: Humanista na gigancie
Kiedy czytam jego najnowszą książkę odnoszę wrażenie, że ujmuje się za prawem do samotności istotnej. Ogromny paradoks współczesności polega wszak na budowaniu iluzorycznych wspólnot.
Krzysztof Siwczyk
Czas na współbycie. Recenzja książki „To wróci. Przeszłość i przyszłość pandemii”
Ta antologia powinna być punktem odniesienia w debacie publicznej o skutkach pandemii. Takiej, która w Polsce jak na razie się nie odbyła.
Krzysztof Siwczyk
Nowa historia świata. Recenzja książki „Narodziny wszystkiego”
Własność, rolnictwo, miasta i państwa – ich narodziny były dużo bardziej skomplikowane, niż sądziliśmy. Opisująca je „najważniejsza książka dekady” właśnie ukazuje się w Polsce.
Agnieszka Krzemińska
Kopernikologia mniemana. Recenzja książki „Kopernik. Rewolucje”
Toruński astronom w nowej biografii jest szpiegiem i politykiem, urzędnikiem i prawnikiem, kochankiem i duchownym. Meandry jego myśli naukowej Wojciecha Orlińskiego bliżej nie zainteresowały.
Karol Jałochowski
Przepraszam, którędy do ciemnej strony wszechświata
Oświecony negatywizm bywa cenny. Utrąca kiepskie teorie, wymusza głębszą refleksję. Przeniesienie go do sfery publicznej może mieć jednak dewastujące konsekwencje dla nauki. A to właśnie robi Sabine Hossenfelder.
Jerzy Kowalski-Glikman
WIĘCEJ RECENZJI »
Reklama
Reklama