Alexis Carrel zrewolucjonizował metodę łączenia naczyń krwionośnych, ale roztrwonił sławę swymi rasistowskimi poglądami i kolaboracją z nazistami. Alexis Carrel zrewolucjonizował metodę łączenia naczyń krwionośnych, ale roztrwonił sławę swymi rasistowskimi poglądami i kolaboracją z nazistami. Library of Congress
Opinie

Wzlot i upadek noblisty

Dwudziestego piątego czerwca 1894 roku prezydent Francji Sadi Carnot wizytował Wystawę Światową w Lyonie, gdy nagle rzucił się na niego ze sztyletem włoski anarchista. Jego nóż przeciął naczynia krwionośne na szyi prezydenta i mimo szybkiej reakcji ze strony lekarzy nie udało się uratować jego życia. To dramatyczne wydarzenie wstrząsnęło światem. Zadecydowało także o wyborze kariery przez 21-letniego Alexisa Carrela, świeżo upieczonego medyka.

Carrel urodził się 28 czerwca 1873 roku w miejscowości Sainte-Foy-lès-Lyon w departamencie Rodan niedaleko Lyonu. Pochodził z rodziny katolickiej i uczęszczał do szkoły prowadzonej przez jezuitów. Interesował się zwłaszcza biologią i już jako uczeń próbował przeprowadzać sekcję ptaków. Z wiekiem stał się agnostykiem, bo wtedy uznał, jak większość naukowców, że nauka i wiara się wykluczają.

Wiedza i Życie 12/2022 (1056) z dnia 01.12.2022; Uczeni w anegdocie; s. 69
Reklama