Środowisko

Kto rano wstaje…

Najnowsze badania przynoszą pozytywne wieści dla rannych ptaszków. Okazuje się, że wczesne wstawanie koreluje z mniejszym ryzykiem zachorowania na depresję.

Chronotyp określa pory dnia, w których czujemy się najbardziej rześcy albo potrzebujemy snu. Ten nasz wewnętrzny rytm w dużej mierze zależy od czynników genetycznych. Dwa popularne chronotypy, tj. ranny i wieczorny, określa się potocznie rannymi ptaszkami i sowami.

Naukowcy z University of Colorado postanowili ustalić, czy rodzaj chronotypu i nastrój danej osoby są ze sobą powiązane. Do badania zgłosiło się ponad 32 tys. kobiet w średnim wieku i starszych. U żadnej z nich nie występowała depresja. Jeśli chodzi o rodzaj aktywności, 37% pań opisało się jako ranne ptaszki, 53% określiło się jako typ pośredni, a 10% jako sowy. Kobiety biorące udział w eksperymencie były monitorowane przez cztery lata, aby sprawdzić, czy tryb ich życia predysponuje do wystąpienia depresji. Okazało się, że ryzyko wystąpienia depresji u osób wstających wcześnie rano było o 12–27% niższe niż u „średniaków”, a u sów o 6% wyższe!

Kierowniczka badań Céline Vetter twierdzi, że chronotyp może zależeć od tego, jak długo poddani jesteśmy ekspozycji na światło. Im dłużej, tym większe prawdopodobieństwo, że będziemy rannym ptaszkiem. A ekspozycja na światło obniża ryzyko wystąpienia depresji.

Wiedza i Życie 8/2018 (1004) z dnia 01.08.2018; Sygnały; s. 16

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną