Drzemlik, najmniejszy europejski sokół, najczęściej jest spotykany na słabo zadrzewionych obszarach. Drzemlik, najmniejszy europejski sokół, najczęściej jest spotykany na słabo zadrzewionych obszarach. Tim Zurowski / Shutterstock
Środowisko

Pożyteczny szkodnik

Kobczyk zasiedla obszary od linii Wisły aż po Syberię. Samiec ma metalowoszare upierzenie wierzchu ciała.Dennis Jacobsen/Shutterstock Kobczyk zasiedla obszary od linii Wisły aż po Syberię. Samiec ma metalowoszare upierzenie wierzchu ciała.
Sokół wędrowny to idealnie skonstruowana maszyna do łowienia ptaków w locie. Swoją ofiarę potrafi dostrzec z odległości 1,5 km, a pikując, osiąga zawrotną prędkość, przekraczającą 320 km/h. Nie ma na świecie drugiego takiego zwierzęcia!

Sokół wędrowny charakteryzuje się krępą sylwetką, długimi, ostro zakończonymi skrzydłami oraz masywną głową. Ptaki obu płci ubarwione są podobnie. Dominuje u nich barwa stalowoszara z białym brzuchem i z poprzecznym prążkowaniem spodu ciała. Posiadają żółte obramowanie oka i silny zakrzywiony żółty dziób. Samica większa jest średnio o 1/3 od samca. Ptaki nie budują własnego gniazda, lecz zasiedlają istniejące gniazda innych gatunków lub składają jaja na półkach skalnych czy dachach wieżowców.

Wiedza i Życie 4/2017 (988) z dnia 01.04.2017; Ornitologia; s. 66
Reklama