Widok na skały budujące trzy wierzchołki „świętokrzyskiego Giewontu”. Widok na skały budujące trzy wierzchołki „świętokrzyskiego Giewontu”. Wikipedia
Środowisko

Góra skarbów

Krwistoczerwony hematyt – nadający charakterystyczne zabarwienie różance zelejowskiej.Bjoern Wylezich/Shutterstock Krwistoczerwony hematyt – nadający charakterystyczne zabarwienie różance zelejowskiej.
W Górach Świętokrzyskich znajdziemy i miedź, i złoto. Skrywa je góra zwana Miedzianką.

Obecnie polskie górnictwo metali kolorowych zlokalizowane jest przede wszystkim na południu – zarówno na przedpolu Sudetów, gdzie pozyskuje się głównie miedź i srebro, jak i w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, gdzie w olkuskim zagłębiu górniczym wydobycie skoncentrowane jest na minerałach ołowiu oraz cynku. Ale w nie tak odległych czasach na terenach Polski chodniki górnicze drążono również wewnątrz Gór Świętokrzyskich. Formacja ta – z racji występowania na jej powierzchni skał osadowych, które powstawały na dnie prastarych mórz, kilkakrotnie przykrywających dzisiejszą Ziemię Świętokrzyską – kojarzona jest raczej ze skamieniałymi szczątkami organizmów.

Wiedza i Życie 1/2017 (985) z dnia 01.01.2017; Geologia; s. 52
Reklama