Indeks eksplozywności wulkanicznej VEI (0–8) określa się na podstawie objętości materiału piroklastycznego wyrzuconego podczas wybuchu do atmosfery oraz wysokości chmury pyłów. Indeks eksplozywności wulkanicznej VEI (0–8) określa się na podstawie objętości materiału piroklastycznego wyrzuconego podczas wybuchu do atmosfery oraz wysokości chmury pyłów. Infografika Zuzanna Sandomierska-Moroz
Środowisko

Superzagadka superwulkanów

Ukryte tuż pod powierzchnią Ziemi olbrzymy tylko czekają na impuls, by eksplodować. Gdyby jeszcze było wiadomo, co je uruchamia... Naukowcy próbują to ustalić, sięgając po modele komputerowe.

Jezioro Toba leży w środku indonezyjskiej wyspy Sumatra. Jest największym i najgłębszym zbiornikiem słodkowodnym Azji Południowo-Wschodniej. Ma też własną wyspę rozmiarów Singapuru, która nazywa się Samosir. Większość turystów docierających nad to jezioro – a co roku przyjeżdża ich tu około 100 tys. – odwiedza półwysep Tuk Tuk, z którego rozciąga się wspaniały widok na spokojną toń i strome brzegi porośnięte soczystym tropikalnym lasem sosnowym. Spokój i harmonia udzielają się każdemu, kto pozostanie tu na dłużej.

Wiedza i Życie 5/2016 (977) z dnia 01.05.2016; Geologia; s. 18
Reklama