Przekrój przez złoże w Oklo: 1. Soczewki uranowe, w których zachodziła reakcja rozszczepienia, 2. Pokłady piaskowca, 3. Żyła rudy uranowej, 4. Skała granitowa. Przekrój przez złoże w Oklo: 1. Soczewki uranowe, w których zachodziła reakcja rozszczepienia, 2. Pokłady piaskowca, 3. Żyła rudy uranowej, 4. Skała granitowa. Wikipedia
Środowisko

Naturalny reaktor jądrowy

Lokalizacja złoża Oklo na mapie Gabonu oraz Gabonu na mapie Afryki.Wikipedia Lokalizacja złoża Oklo na mapie Gabonu oraz Gabonu na mapie Afryki.
Istnieje tylko w jednym miejscu na świecie – w Gabonie. Dlaczego się uruchomił?

Maj na południu Francji bywa upalny, ale pracownicy zakładów wzbogacania uranu w Pierrelatte czuli się jak we wnętrzu reaktora. Rutynowe badanie próbek rudy z gabońskiej kopalni w rejonie Oklo wykazało zmniejszoną zawartość uranu-235. Zamiast 0,72% – jak w wypadku każdej rudy uranowej na świecie – analizy dawały wyniki w granicach 0,60%. Stałość składu izotopowego pierwiastków jest dogmatem chemii i fizyki (występują co prawda drobne wahania zależne od czynników naturalnych, ale nie tego rzędu) i takie sytuacje po prostu nie mają prawa się zdarzyć.

Wiedza i Życie 5/2016 (977) z dnia 01.05.2016; Fizyka; s. 30
Reklama