Mechanizm generowania napięcia elektrycznego przez komórkę elektrocytu. Nieaktywny elektrocyt. Mechanizm generowania napięcia elektrycznego przez komórkę elektrocytu. Nieaktywny elektrocyt. Infografika Zuzanna Sandomierska-Moroz
Środowisko

Żywe paralizatory

Mechanizm generowania napięcia elektrycznego przez komórkę elektrocytu. Aktywacja elektrocytu.Infografika Zuzanna Sandomierska-Moroz Mechanizm generowania napięcia elektrycznego przez komórkę elektrocytu. Aktywacja elektrocytu.
Ryby elektryczne mogą uśmiercić nawet duże zwierzę. W jaki sposób wytwarzają energię elektryczną i czy mogą ją wykorzystywać do czegoś innego niż tylko do rażenia przeciwnika?

Może się to wydać dziwne, ale pierwotnie prąd elektryczny wcale nie służył wytwarzającym go zwierzętom do porażenia przeciwnika lub upatrzonej ofiary. Pomagał przede wszystkim w orientacji w środowisku. Do dzisiaj węgorz elektryczny – a w zasadzie strętwa (Electrophorus electricus), bo tak brzmi prawidłowa nazwa tej południowoamerykańskiej słodkowodnej ryby – wykorzystuje generowane przez siebie pole elektryczne do lokalizacji przedstawicieli swojego gatunku, orientacji w otoczeniu czy nawet komunikacji.

Wiedza i Życie 2/2016 (974) z dnia 01.02.2016; Fizjologia; s. 40
Reklama