Czterooka ryba: każde oko tego zwierzęcia składa się z dwóch części. Jedna obserwuje to, co się dzieje w wodzie, a druga – powyżej wody. W ten sposób ryba ma większą szansę odnalezienia ulubionego pokarmu. Czterooka ryba: każde oko tego zwierzęcia składa się z dwóch części. Jedna obserwuje to, co się dzieje w wodzie, a druga – powyżej wody. W ten sposób ryba ma większą szansę odnalezienia ulubionego pokarmu. Pally Alamy Stock Photo
Środowisko

Ewolucja: Historia oka

Gekon z Nowej Kaledonii: największy znany przedstawiciel rodziny gekonów, może osiągać 35 cm długości. Jak wielu jego krewniaków prowadzących nocny tryb życia, często oczyszcza sobie oczy z brudu językiem.Nature Picture Library i Alamy Stock Photo Gekon z Nowej Kaledonii: największy znany przedstawiciel rodziny gekonów, może osiągać 35 cm długości. Jak wielu jego krewniaków prowadzących nocny tryb życia, często oczyszcza sobie oczy z brudu językiem.
Oczy pojawiły się na Ziemi tuż przed kambryjską eksplozją życia - i wyewoluowały do wielkiego bogactwa form.

Pierwsze oczy pojawiły się na Ziemi ponad 500 mln lat temu, tuż przed nagłym skokiem bioróżnorodności zwanym kambryjską eksplozją życia. Najwcześniejsze ich wersje mogły być plamkami ocznymi lub też zagłębieniami wypełnionymi receptorami światła. Z czasem ziemskie organizmy wykształciły soczewkę i rogówkę – struktury zakrzywiające i skupiające promienie świetlne. Ta druga stała się szczególnie ważna dla stworzeń lądowych, przekształcając się z warstwy służącej wyłącznie ochronie w strukturę formującą obraz przekazywany do mózgu.

Świat Nauki 9.2021 (300361) z dnia 01.09.2021; Skaner; s. 14
Oryginalny tytuł tekstu: "Nauka w obrazach: Oko w oko"
Reklama