Manta, diabeł morski, to największy przedstawiciel mantowatych. Manta, diabeł morski, to największy przedstawiciel mantowatych. Shutterstock
Środowisko

Ryby wychodzą na ląd

Ryby z rodziny ptaszorowatych ratują się przed drapieżnikiem, szybując ponad wodą.Shutterstock Ryby z rodziny ptaszorowatych ratują się przed drapieżnikiem, szybując ponad wodą.
Pełzają po trawie, skaczą po plaży, składają ikrę poza wodą bądź nawet rodzą młode w powietrzu. Pewne gatunki ryb dobrze czują się na poza wodą.

Ryby jak żadne inne kręgowce przystosowane są do życia w środowisku wodnym. Dlatego nie na darmo używa się stwierdzenia „czuć się jak ryba w wodzie”. Bywają jednak wśród nich wyjątki. Na przykład pływającym po otwartym morzu żeglarzom zdarza się, że nagle na ich pokładzie ląduje ryba. Ptaszorowate, zwane rybami latającymi, mają wyjątkową zdolność wykonywania lotów ślizgowych. Szybowanie u nich zazwyczaj zdarza się w sytuacji zagrożenia, gdy ścigane są przez drapieżnika. Aby go zmylić i w krótkim czasie pokonać znaczną odległość, rozkładają ogromne płetwy piersiowe, wyskakują z wody, odbijając się silnie umięśnionym ogonem, i dają się porwać wiatrowi.

Wiedza i Życie 9/2021 (1041) z dnia 25.08.2021; Zoologia; s. 38
Reklama