Pożar wokół jeziora Skilak na Alasce został zainicjowany przez piorun; częstość wyładowań atmosferycznych na Dalekiej Północy systematycznie rośnie. Pożar wokół jeziora Skilak na Alasce został zainicjowany przez piorun; częstość wyładowań atmosferycznych na Dalekiej Północy systematycznie rośnie. Design Pics, Inc. Alamy Stock Photo
Środowisko

Alaska: coraz więcej pożarów lasów

Zapadlisko powstałe w wyniku spalenia przez pożar Anaktuvuk River Fire na północy Alaski warstwy ściółki oraz podgrzania leżącej pod spodem wiecznej zmarzliny, z której wytopił się lód.Eric Miller z Bureau of Land Management’s Alaska Fire Service Zapadlisko powstałe w wyniku spalenia przez pożar Anaktuvuk River Fire na północy Alaski warstwy ściółki oraz podgrzania leżącej pod spodem wiecznej zmarzliny, z której wytopił się lód.
Na Dalekiej Północy szaleją pożary, przekształcając krajobraz i przyspieszając zmiany klimatyczne.

Jeden z piorunów towarzyszących wyjątkowo wczesnej wiosennej burzy zainicjował 5 czerwca 2019 roku pożar w samym środku rezerwatu przyrodniczego Kenai National Wildlife Refuge w południowo-centralnej Alasce. Wysokie temperatury, które nastały pod koniec maja, szybko uporały się z wilgotną wiosną i wysuszyły ściółkę leśną. Pożar Swan Lake Fire, który wybuchł około 8 km na północny wschód od miejscowości Sterling, rozprzestrzeniał się przez kolejny miesiąc, podtrzymywany przez nadzwyczaj wysokie temperatury, które utrzymywały się praktycznie bez przerwy.

Świat Nauki 11.2021 (300363) z dnia 01.11.2021; Zmiana klimatu; s. 32
Oryginalny tytuł tekstu: "Alaska płonie"
Reklama