Gaje oliwne cieszyły oko już przed wiekami, gdyż oliwki były jednymi z pierwszych uprawianych roślin. Gaje oliwne cieszyły oko już przed wiekami, gdyż oliwki były jednymi z pierwszych uprawianych roślin. Shutterstock
Środowisko

Śródziemnomorskie bogactwo

Gałązka mirtu.Shutterstock Gałązka mirtu.
Podczas urlopu na południu Europy spotkamy wiele gatunków roślin, które w Polsce widzimy jedynie w donicach i palmiarniach. Tymczasem w naturalnym środowisku mają niebagatelne znaczenie – zapisały się w kulturze tamtych rejonów albo dostarczają ważnych surowców.

Basen Morza Śródziemnego jest obszarem niezwykłym przyrodniczo. To właśnie tam przetrwały gatunki wyparte z północy przez ostatnie zlodowacenia i to właśnie z tamtych rejonów powędrowały one na północ wraz z ustępowaniem lądolodu. Nie wszystkie jednak były w stanie rozpocząć ekspansję i pozostały w cieplejszych okolicach. Wybierając się tam na wakacje, warto rozejrzeć się dokładniej i spróbować wytropić ciekawe przyrodniczo czy kulturowo rośliny.

Na głowę zwycięzcy

Na pochodzących ze starożytności posągach i malowidłach często widać wieńce laurowe, które zdobią skronie przedstawionych postaci.

Wiedza i Życie 7/2022 (1051) z dnia 01.07.2022; Botanika; s. 30
Reklama