Huacachina – wioska zbudowana wokół oazy w południowo-zachodnim Peru. Istnienie oaz zawdzięczamy działalności transportującej wiatru. Huacachina – wioska zbudowana wokół oazy w południowo-zachodnim Peru. Istnienie oaz zawdzięczamy działalności transportującej wiatru. Shutterstock
Środowisko

Wietrzny architekt

Za tajemnicą spacerujących kamieni w Dolinie Śmierci kryje się rzadki zbieg kilku zjawisk meteorologicznych. Potrzebne są: trochę wody, niskie temperatury
i silny wiatr.Shutterstock Za tajemnicą spacerujących kamieni w Dolinie Śmierci kryje się rzadki zbieg kilku zjawisk meteorologicznych. Potrzebne są: trochę wody, niskie temperatury i silny wiatr.
Chociaż nie widać tego na co dzień, wiatr należy do najważniejszych czynników kształtujących powierzchnię Ziemi. Przez cały czas coś niszczy, przenosi lub buduje.

Właściwości budujące i transportujące wiatru najlepiej widać na pustyniach i piaszczystych wybrzeżach mórz i oceanów. Piasek bywa tam przenoszony nawet na znaczne odległości. Opada, gdy wiatr słabnie, tworząc wzniesienia nazywane wydmami. Ich stoki wystawione na działanie wiatru wznoszą się łagodnie, gdyż ziarenka piasku toczą się po nich powoli pod górkę. Na samym szczycie staczają się jednak szybko w dół po krótkich i dość stromych stokach zawietrznych. W zależności od tego, w jakim klimacie formują się wydmy, wyróżnić można tzw.

Wiedza i Życie 8/2022 (1052) z dnia 01.08.2022; Inne spojrzenie; s. 12
Reklama