Śpiewaków takich jak łozówka wyróżnia nie tylko wyjątkowa zdolność do mimikry wokalnej, ale również do improwizacji. Śpiewaków takich jak łozówka wyróżnia nie tylko wyjątkowa zdolność do mimikry wokalnej, ale również do improwizacji. Shutterstock
Środowisko

Skrzydlaci wirtuozi

Zaganiacz jest fenomenalnym śpiewakiem wplatającym w swoje pieśni wiele zapożyczonych motywów, szczególnie tych gatunków ptaków, które bytują w jego sąsiedztwie.Shutterstock Zaganiacz jest fenomenalnym śpiewakiem wplatającym w swoje pieśni wiele zapożyczonych motywów, szczególnie tych gatunków ptaków, które bytują w jego sąsiedztwie.
Co sprawia, że ptaki wydają tak różne dźwięki? Czemu służy ich śpiew? Kiedy się go uczą?

Nadejście sezonu lęgowego wyraźnie słychać w porannym chórze ptaków. Wprawne ucho specjalisty jest w stanie wyłapać i nazwać każdego wykonawcę. Ponad 80% stwierdzeń ptaków w terenie jest wynikiem nasłuchów. Kwa kwa, ćwir ćwir, hu huuu, kle kle, ku ku, gę gę… Tak brzmią zwykle pierwsze lekcje dotyczące ptasiego śpiewu, jakie dostajemy w dzieciństwie. Dla wielu na tym kończy się ornitologiczna edukacja. Te podstawowe zawołania są proste, a przykładowe gatunki głośne i łatwe do zauważenia, jak przywołane na wstępie kaczka (konkretnie krzyżówka), wróbel, puszczyk (ale już nie każda sowa), bocian (biały), kukułka, gęś (gęgawa) czy choćby dudek i derkacz (oba ptaki głośne, ale już nie tak pospolite).

Wiedza i Życie 9/2022 (1053) z dnia 01.09.2022; Ornitologia; s. 46
Reklama