Wiele organizmów morskich emituje światło, co może wyjaśniać, dlaczego powierzchnie mórz czasami świecą na biało. Wiele organizmów morskich emituje światło, co może wyjaśniać, dlaczego powierzchnie mórz czasami świecą na biało. Minden Pictures
Środowisko

Nieziemska łuna z morza-widma, czyli sekrety bioluminescencji

Mleczne morze o powierzchni około 100 tys. km2 pojawiło się latem 2019 roku na południe od wyspy Jawa i zostało dostrzeżone przez satelity; znikło dopiero po 45 dniach.NOAA/Colorado State University/CIRA Mleczne morze o powierzchni około 100 tys. km2 pojawiło się latem 2019 roku na południe od wyspy Jawa i zostało dostrzeżone przez satelity; znikło dopiero po 45 dniach.
Zjawisko od wieków intrygowało żeglarzy. Ale bezpośrednia jego obserwacja niezmiennie wiąże się z dużymi wydatkami i niemałym ryzykiem. Natura, funkcje i przyczyny powszechności świecenia organizmów wodnych wciąż nie są jasne.

Wieczorem 30 stycznia 1864 roku konfederacki okręt wojenny CSS Alabama wpłynął na – jak to opisał kapitan jednostki – „niezwykły kawałek morza”. Alabama, płynąca w kierunku południowo-zachodnim wzdłuż Rogu Afryki, była jednym z kilku okrętów należących do konfederatów, które podczas wojny secesyjnej przemierzały oceany, by atakować statki handlowe Unii i w ten sposób ją osłabić. Kapitan Raphael Semmes i jego ludzie, choć byli groźnymi piratami z dużym doświadczeniem żeglarskim, nigdy wcześniej nie widzieli czegoś takiego.

Świat Nauki 9.2022 (300373) z dnia 01.09.2022; Raport Badania Oceanów; s. 22
Oryginalny tytuł tekstu: "Sekret mlecznych mórz"
Reklama