Preferująca samotny tryb życia ryba teleskopowa z rodzaju Gigantura przebywa zwykle na głębokości ponad kilometra, gdzie żywi się gatunkami bioluminescencyjnymi. Ustawia swoje ciało w pozycji wertykalnej, by obserwować ofiary przemieszczające się nad jej głową, a następnie rzuca się na nie z otwartą paszczą. Połykając taki świecący pokarm, ryzykuje, że też zacznie emitować światło, zdradzając swoje położenie zwierzęciu, które z kolei chętnie na nią zapoluje. Aby pozostać niewidoczna, Gigantura wykształciła żołądek mający tę właściwość, że w czasie trawienia działa on niczym zaciemniająca zasłona. Preferująca samotny tryb życia ryba teleskopowa z rodzaju Gigantura przebywa zwykle na głębokości ponad kilometra, gdzie żywi się gatunkami bioluminescencyjnymi. Ustawia swoje ciało w pozycji wertykalnej, by obserwować ofiary przemieszczające się nad jej głową, a następnie rzuca się na nie z otwartą paszczą. Połykając taki świecący pokarm, ryzykuje, że też zacznie emitować światło, zdradzając swoje położenie zwierzęciu, które z kolei chętnie na nią zapoluje. Aby pozostać niewidoczna, Gigantura wykształciła żołądek mający tę właściwość, że w czasie trawienia działa on niczym zaciemniająca zasłona. Science Source
Środowisko

Ingerując w życie oceanu, zagrażamy własnemu

Od ponad 50 lat eksploracja głębin morskich przynosi odkrycia, które odmieniają nasz sposób myślenia o organizmach zamieszkujących oceany, lądy, a być może też inne planety.

16 października 1968 roku zerwał się kabel łączący pojazd podwodny Alvin ze statkiem badawczym na powierzchni. Alvin opadł na dno Atlantyku, który w tym miejscu – rzecz działa się w odległości około 150 km od Nantucket – miał głębokość ponad 1500 m. Trzyosobowa załoga zdołała się bezpiecznie ewakuować. Niemal rok później Alvin został wyciągnięty na powierzchnię, a największą niespodzianką okazał się doskonały, na pierwszy rzut oka, stan kanapek i jabłek, które załoga Alvina zabrała ze sobą w plastikowych pojemnikach.

Świat Nauki 9.2022 (300373) z dnia 01.09.2022; Raport Badania Oceanów; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Prąd wsteczny"
Reklama