Ilustracja Marc Burckhardt
Środowisko

Kurczące się

Cieplejsze i mniejsze: Duży ząb (z lewej) dorosłego okazu konia Arenahippus, który żył 53,8 mln lat temu. Mniejszy ząb (z prawej) należy do przedstawiciela tego samego gatunku, który żył 100 tys. lat później, w znacznie cieplejszym klimacie.Grace Delgado Cieplejsze i mniejsze: Duży ząb (z lewej) dorosłego okazu konia Arenahippus, który żył 53,8 mln lat temu. Mniejszy ząb (z prawej) należy do przedstawiciela tego samego gatunku, który żył 100 tys. lat później, w znacznie cieplejszym klimacie.
Konsekwencją wzrostu temperatur na Ziemi może być zmniejszenie rozmiarów wszystkich zamieszkujących ją zwierząt. Skutki będą dalekosiężne

Przed 56 mln lat świat rozgrzał się w błyskawicznym tempie. W ciągu zaledwie 10 tys. lat, co jest mgnieniem oka w geologii, temperatury na globie podniosły się, jak pokazują dane paleoklimatyczne, aż o 8˚C. Na pewnej bagiennej nizinie – dziś znajduje się tu amerykański stan Wyoming – średnia roczna temperatura sięgnęła 26˚C, a panujący tam tropikalny i wilgotny klimat przypominał ten, który znamy z wybrzeży współczesnej Indonezji. Jednym z mieszkańców tych ziem było małe, brązowawe zwierzę ze szpiczastymi uszami i długimi nogami przystosowanymi do biegania.

Świat Nauki 7.2018 (300323) z dnia 01.07.2018; Ekologia; s. 44
Reklama