Jeden z pagórów zapadł się w wyniku wytopienia rdzenia lodowego. Jeden z pagórów zapadł się w wyniku wytopienia rdzenia lodowego. Indigo
Środowisko

Co wybucha na Syberii

Odmarznięty grunt pod jeziorem arktycznym, czyli talik (A). Gdy jezioro znika, talik zaczyna być atakowany przez mróz ze wszystkich stron (B i C), a znajdujący się w nim gaz unosi grunt do góry, tworząc pagórek pingo (D). Za chwilę wszystko wyleci w powietrze, a w miejscu pingo powstanie krater. Odmarznięty grunt pod jeziorem arktycznym, czyli talik (A). Gdy jezioro znika, talik zaczyna być atakowany przez mróz ze wszystkich stron (B i C), a znajdujący się w nim gaz unosi grunt do góry, tworząc pagórek pingo (D). Za chwilę wszystko wyleci w powietrze, a w miejscu pingo powstanie krater.
Odnaleziono tam kratery powstające w wyniku gwałtownych eksplozji. Niektóre mają głębokość 50 m. Czy to zapowiedź nadciągającej katastrofy?

Pierwszą taką okrągłą dziurę wypatrzyły satelity na Półwyspie Jamalskim w Rosji. Było to w 2014 r. Natychmiast pojawiło się kilka hipotez na jej temat. Dla jednych był to krater powstały po upadku meteorytu, inni sądzili, że doszło do awarii podziemnej instalacji do wydobycia i transportu gazu ziemnego wydobywanego tu w olbrzymich ilościach. Obie teorie dość szybko upadły. Wtedy pojawiła się trzecia, według której dziura jest dziełem kriowulkanizmu, czyli wyrzucenia w powietrze wody pochodzącej z topnienia lodu.

Wiedza i Życie 11/2022 (1055) z dnia 01.11.2022; Geologia; s. 14
Oryginalny tytuł tekstu: "Czy Syberia wyleci w powietrze?"
Reklama