Kraton Pilbara w północno-zachodniej Australii z lotu ptaka. To jeden z najstarszych fragmentów skorupy ziemskiej. Liczy co najmniej 3,6 mld lat. Kraton Pilbara w północno-zachodniej Australii z lotu ptaka. To jeden z najstarszych fragmentów skorupy ziemskiej. Liczy co najmniej 3,6 mld lat. Indigo
Środowisko

Odkryto prastare ślady wędrówek kontynentów

Jakieś 3,25 mld lat temu kraton Pilbara (a zapewne także połączony z nim Kaapvaal) dryfował równoleżnikowo w tempie 6,1 cm na rok. Mniej więcej w tym samym czasie ziemskie bieguny magnetyczne zamieniły się miejscami.

Kratony to najstarsze fragmenty ziemskich lądów, zbudowane ze sztywnych skał litosfery, uformowanych zwykle ponad miliard lat temu. Prawdziwymi matuzalemami wśród tych seniorów są Kaapvaal w południowej Afryce oraz Pilbara w północno-zachodniej Australii. Liczą ok. 3,6 mld lat i prawdopodobnie długo tworzyły jeden kontynent, być może najstarszy w dziejach naszego globu, a nazwany Walbara. Oczywiście oba ogromnie interesują geologów, którzy m.in. szukają tam najstarszych śladów życia na Ziemi.

Wiedza i Życie 12/2022 (1056) z dnia 01.12.2022; Sygnały; s. 9
Oryginalny tytuł tekstu: "Ziemia gotowa na życie"
Reklama